Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Odpowiedzialność członka zarządu podczas urlopu  

Monika Drab06 czerwca 2024Komentarze (0)

[UWAGA! ☝️ Jeśli jesteś subskrybentem mojego bloga, to mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość – czytaj niżej… ]

Zbliża się długo wyczekiwany czas wakacji i urlopów. Zazwyczaj jest tak, że podczas nieobecności jednych, rządzą drudzy. Niby naturalna sytuacja. Ty odpoczywasz na urlopie, a biznes kręci się dalej.

W firmie, którą zarządzasz na co dzień, nadal jednak zawieracie umowy, generujecie zobowiązania podatkowe, zatrudniacie i zwalniacie  pracowników. Te działania nie znikają, kiedy członkowie zarządu odpoczywają w ciepłych krajach lub wędrują po górskich szlakach.

Członkowie zarządu, którzy zostali na posterunku, prowadzą po prostu bieżącą działalność spółki.

Zupełnie oczywisty i typowy stan rzeczy. Chcę jednak zwrócić Twoją uwagę na jedną kwestię…

Decyzje, które zapadną podczas Twojej urlopowej nieobecności mogą spowodować zarówno pozytywne dla spółki efekty, jak i negatywne konsekwencje – Odpowiedzialność członka zarządu

Gdy decyzje przekute na uchwały zarządu okażą się trafne i przyniosą sukces, to oczywiście nikt nie będzie się zastanawiał nad odpowiedzialnością. Ale, gdy z tych działań powstaną np. niezapłacone zobowiązania podatkowe, albo zawarte umowy nie przyniosą zakładanych korzyści, a wręcz straty, to rada nadzorcza, wspólnicy, akcjonariusze, organy podatkowe czy ZUS mogą zacząć poszukiwać winnych.

Kto wówczas poniesie odpowiedzialność?

Czy Twój urlop zwalnia Cię z tej odpowiedzialności?

A może chociaż ją ogranicza?

Odpowiedzialność członka zarządu – Twój urlop nie zwalnia Cię

z odpowiedzialności

Te pytania bardzo często zadaję podczas moich sesji szkoleniowych z zarządami. Odpowiedź członków zarządów jest zwykle taka sama: odpowiadają ci, którzy podejmują działania.  Ci natomiast, którzy są na urlopach, nie tylko wypoczynkowych, ale też macierzyńskich, wychowawczych, nie mogą przecież odpowiadać, bo nie podejmują wtedy żadnych decyzji. Zadowolenie z „dobrze” udzielonej odpowiedzi szybko wówczas znika z twarzy uczestników moich szkoleń.

Dlaczego?

Już 10 lat temu sąd w orzecznictwie potwierdził, że członek zarządu, który przebywa na urlopie wypoczynkowym lub innym i tak ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki.

Zatem, to nie kwestię urlopu wypoczynkowego musisz podnieść, aby zwiększyć swoje szanse na uchylenie się od odpowiedzialności za działania, zaniechania składu zarządu, który działał podczas Twojej nieobecności.

Czy wiesz co zabezpieczy Cię w takiej sytuacji?

Umiesz odróżnić zasady odpowiedzialności za podatki, składki na ubezpieczenie, od zasad odpowiedzialność wobec spółki i kontrahentów spółki?

Jeśli byłaś/byłeś już na moich szkoleniach, to wiesz, że inne czynności mogą uwolnić Cię od odpowiedzialności za długi i zobowiązania spółki, a inne od odpowiedzialności za szkody, które Twoje działania lub zaniechania mogą przynieść spółce.

Jeśli nie jesteś jeszcze Uczestnikiem moich szkoleń to zapraszam Cię na szkolenie:

Powołanie do zarządu i co dalej? czyli o tym, jak zarządzać spółką, aby nie narazić się na odpowiedzialność członka zarządu

Opowiem Ci m.in. co zrobić przed pójściem na urlop wypoczynkowy, aby zmniejszyć ryzyko Twojej odpowiedzialności w zarządzie.

***

Oferta specjalna dla subskrybentów mojego bloga: jeśli jesteś taką osobą i otrzymujesz ode mnie wiadomości z bloga, mam dla Ciebie w podziękowaniu dodatkowy rabat to szkolenie! 

Rabat wynosi aż 400 zł! 

Wykorzystaj go wpisując specjalny kod rabatowy: FFGXFVWC

***

Jedno jest pewne: zgodnie z wykładnią sądów odpowiadasz za zaległości podatkowe, które powstały podczas Twojej nieobecności związanej z urlopem.

Dlaczego tak jest?

Otóż, dlatego, że o urlopie decydujesz Ty. To Ty postanawiasz skorzystać z przerwy na odpoczynek, nie jest to okoliczność, która jest niezależna od Ciebie jak np. pobyt w szpitalu czy choroba.

Dlatego zanim pójdziesz na urlop:

  • upewnij się, że podatki i składki ubezpieczeniowe zastaną zapłacone,
  • zadbaj o potwierdzenie zapłaty – nawet jeśli nie jesteś członkiem zarządu, odpowiedzialnym za finanse, to pamiętaj że w myśl prawa i tak za nie odpowiadasz.

Ustal zatem przed urlopem jak wygląda kwestia faktur, których termin płatności przypadnie na czas Twojej nieobecności. Czy Twoja firma ma środki, aby opłacić swoje zobowiązania.

Pamiętaj, że jeśli spółka ma dwóch wierzycieli i nie płaci im dłużej niż 3 miesiące od upływu terminu płatności, to pojawia się tzw. domniemanie niewypłacalności.

Oczywiście możesz je obalić ale musisz mieć dowody z których wynika, że pomimo opóźnień w płatnościach spółka nie była niewypłacalna.

Miej pewność przed urlopem jak wygląda stan bieżących płatności.

Jeśli zarządzasz spółką, która ma problem z terminową płatnością na rzecz fiskusa, to ustal czy przypadkiem spółka nie spełnia przesłanek do upadłości.

Co jeszcze?

Pamiętaj, że odpowiedzialność za podatki i długi to nie wszystko. Odpowiadasz też za skutki podejmowanych decyzji wobec spółki.

Przed Twoim urlopem może zdarzyć się tak, że powstanie potrzeba podpisania ważnych dokumentów zgodnie z reprezentacją. Choć zagadnienie dopuszczalności ustanowienia członka zarządu pełnomocnikiem spółki jest przedmiotem sporów w doktrynie, to jednak dominuje pogląd tych przedstawicieli doktryny, że jako członek zarządu możesz uzyskać pełnomocnictwo.

Linia orzecznicza sądów w tej sprawie jest w zasadzie utrwalona i dopuszcza możliwość udzielenia jednemu z członków zarządu pełnomocnictwa. Udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu zapobiec paraliżowi działalności spółki w przypadku niemożliwości działania zarządu zgodnie z reprezentacją podczas urlopu jednego z nich.

Nie rekomenduję Ci takiego rozwiązania. Nie zachęcam do udzielania pełnomocnictwa członkowi zarządu, który pozostaje na posterunku.

Dlaczego?

Bo nawet jeśli macie do siebie zaufanie w zarządzie, to pamiętaj, że takim dokumentem pozbawiasz się wpływu na ostateczny kształt decyzji podczas twojej nieobecności.

Kiedy udzielasz upoważnienia do działania w twoim imieniu, bardzo trudno będzie ci uchylić się od odpowiedzialności i wykazać brak winy kiedy do spółki wpłynie pozew o odszkodowanie od członków zarządu – za decyzje podjęte w właśnie na podstawie takiego pełnomocnictwa.

Jeśli już musisz na czas swojego urlopu udzielić pełnomocnictwa to nie decyduj się na pełnomocnictwo ogólne, a pełnomocnictwo rodzajowe. Jeszcze lepiej jeśli udzielisz w takiej sytuacji pełnomocnictwa do realizacji konkretnych czynności, które wcześniej  zostały przez Ciebie zaakceptowane.

Pamiętaj o jeszcze jednej kwestii – podczas urlopu się wypoczywa! Nie zarządzaj jeśli nie musisz. Każdy ślad Twojej aktywności będzie stanowił zaprzeczenie stanowiska, że nie ponosisz winy, bo przebywasz na urlopie.

Życzę Ci udanego wypoczynku!

Dołącz do Grupy Dobrze Zabezpieczonych Członków Zarządu

Zapisz się na szkolenie:

„Powołanie do zarządu i co dalej? czyli o tym, jak zarządzać spółką, aby nie narazić się na odpowiedzialność członka zarządu”

Zobacz program

Wykorzystaj zniżkę wpisując specjalny kod rabatowy: FFGXFVWC

***

Pozostańmy w kontakcie:

Zapraszam na zakupy po wzory dokumentów przydatne członkom zarządu:

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez M.D. LEGAL SOLUTIONS w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: