Okres zwyczajnych walnych dobiega końca.
Wielu członków zarządów w spółkach nie otrzymało absolutorium i zostali odwołani z zarządów spółek.
Są i tacy, którzy nie otrzymali absolutorium i nadal są w zarządach spółek, np. w Poczcie Polskiej, o czym informuje wnp: „Szykują się zmiany w zarządzie Poczty Polskiej. Spółka chce zatrudnić czterech nowych wiceprezesów”.
Dla niektórych obywateli jest to dziwne, że ktoś nie uzyskał absolutorium, a nadal zarządza spółką.
Są i takie przekazy jak np. na „X” Pana Roberta Kropiwnickiego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych: „Walne Zgromadzenie PKN Orlen nie udzieliła Absolutorium Obajatkowi. To otwiera drogę do roszczeń spółki wobec jej dawnego prezesa (…)”
Poznaj moją ofertę na pomoc, gdy nie uzyskasz absolutorium!
napisz do mnie: monika@dja-legal.pl
Widać więc, że o Absolutorium krąży wiele mitów😊
A co na to prawo?
Poniżej kilka faktów (dot. spółki akcyjnej):
Brak absolutorium dla zarządu
👉 Brak absolutorium wcale „nie otwiera drogi do roszczeń spółki wobec jej dawnego prezesa”. Drogę do roszczeń przeciwko członkom zarządu otwiera solidnie zebrany materiał dowodowy, z którego będzie wynikało działanie na szkodę spółki (art. 483 k.s.h).
👉 Niezależnie od tego, czy członkowie zarządu uzyskali absolutorium, czy nie, to spółka i tak nie będzie mogła ich pozwać o odszkodowanie bez uprzedniej uchwały zgromadzenia w tym przedmiocie (art. 393 pkt 2 k.s.h.).
👉 Roszczenia wobec członka zarządu mogą być sformułowane niezależnie od tego czy uzyskał absolutorium, czy też nie. Jeżeli nowy zarząd nie wytoczy powództwa przeciwko byłym/byłemu członkowi zarządu w ciągu 1 roku od dnia ujawnienia czynu wyrządzającego szkodę, to każdy akcjonariusz będzie mógł wnieść pozew o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. I wtedy członkowie zarządu nie będą mogli powoływać się na uchwałę, która udzieliła im absolutorium (art. 486, 487 k.s.h.).
Odwołanie absolutorium
👉 Absolutorium można odwołać i nie będzie można się nim „zasłaniać”. Wtedy, gdy np. zostało udzielone na podstawie nieprawdziwych, nierzetelnych danych. Wówczas zmiana uchwały o udzieleniu absolutorium wymaga kolejnej uchwały, na kolejnym zwyczajnym walnym zgromadzeniu (art. 395 § 2 k.s.h.).
👉 Nieudzielenie absolutorium nie oznacza automatycznego odwołania z funkcji członka zarządu. Dlatego jest tak, że niektórzy nie otrzymali absolutorium, ale nadal zarządzają spółką. Otwiera im to drogę do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały o odmowie absolutorium (art. 422 § 2 i art. 425 § 1 k.s.h.).
Brak absolutorium — rekomendacja dla spółek
👉 Spółki, które nie udzieliły absolutorium członkom zarządów, powinny podjąć działania, które będą kontynuacją wyrażonego niezadowolenia z zarządzania. Dalsza bierność – a więc brak odwołania z zarządu, brak sprawy cywilnej, brak sprawy karnej – może świadczyć o np. o działaniu złośliwym czy bezpodstawnym, godzącym w dobre imię członka zarządu jako menedżera a to narazi te spółki na procesy z ochrony dóbr osobistych na mocy art. 23 i 24 k.c. (opinia własna autorki).
Brak absolutorium — rekomendacja dla członków zarządu
👉A czy coś mogą zrobić odwołani członkowie, którzy nie otrzymali absolutorium? Niewątpliwie nie jest komfortową sytuacją dla szanującego się menedżera, że nie otrzymał skwitowania za swoje zarządzanie, może to odbić się na dalszej jego karierze, jeśli zamierza ją kontynuować w randze członka zarządu. Dla takiego, byłego członka zarządu dobrym krokiem może być żądanie ustalenia przez sąd, że nie istniały żadne okoliczności uprawniające do odmowy udzielenia absolutorium na mocy art. 189 k.p.c.
Zaparz dobrą kawę, bo mam dla Ciebie podsumowanie, które na pewno Ci się przydadzą.
Zatem, co daje absolutorium?
Dłuższy lub krótszy spokojny sen 😊
Co oznacza jego brak?
Teoretycznie „Nic”.
Ale można spodziewać się:
- odwołania
- powództwa ze strony spółki o działanie na jej szkodę
- wszczęcia postępowania karnego.
Przepisy jednak (jak powyżej) rzucają koła ratunkowe zarówno spółkom, jak i członkom zarządów, trzeba tylko umieć/chcieć z nich właściwie korzystać.
Zapraszam do kontaktu +48 691056465
Monika Drab
radca prawny
Zapisz się na najbliższe szkolenie z Odpowiedzialności członka zarządu w pigułce — poznasz skuteczne zabezpieczenia podczas swojej kadencji w zarządzie
Powołanie do zarządu i co dalej? Czyli o tym, jak zarządzać spółką, aby nie narazić się na odpowiedzialność członka zarządu
Jeśli nie masz czasu w terminie szkolenia „na żywo”, to zapraszam Cię na szkolenia VOD, w tym:
- Jakie pytania zadać przed powołaniem do zarządu?
- Odpowiedzialność członka zarządu od powołania do odwołania
- Rezygnacja członka zarządu
- Odwołanie członka zarządu
- Absolutorium fakty i mity
- Odpowiedzialność prokurenta
- Odpowiedzialność wekslowa członka zarządu
Pozostańmy w kontakcie:
- Linkedin Monika Drab
- Facebook – Monika Drab Kancelaria Prawna M.D. Legal Solutions
- X – @DrabMonika42442
Zapraszam na zakupy po wzory dokumentów przydatne członkom zarządu:
- Uchwała w przedmiocie powołania członka zarządu spółki z o.o. i spółki akcyjnej
- Umowa z prokurentem wraz z uchwałą o powołaniu prokurenta
- Wzory Rezygnacji z funkcji członka zarządu wzór – w 5 wariantach
- Kontrakt menedżerski
- Regulamin Zarządu w wersji polskiej i angielskiej
***
Absolutorium dla zarządu
Okres zwyczajnych walnych zgromadzeń rodzi pytania o absolutorium dla członków zarządów. Atmosferę podgrzewają publikacje prasowe, z których wynika, że niektóre Walne Zgromadzenia mogą nie udzielić absolutorium członkom zarządów.
Cieszą się ci, którzy otrzymują absolutorium. W stresie są ci, którzy go nie otrzymali.
Ale czy prawo podaje tym drugim jakieś koło ratunkowe? [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }