fbpx

Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Wzory dokumentów dla Ciebie

Zdania odrębne na posiedzeniach Zarządu – zbędne czy pomocne?

Monika Drab24 sierpnia 2018Komentarze (0)

Drogi Czytelniku,

W artykule pt.: Bycie w Zarządzie to gra zespołowa wspominałam, że odpowiedzialność członków Zarządu jest solidarna. A ewentualny, umowny podział zadań między członkami Zarządu nie ma wpływu na ich odpowiedzialność za zobowiązania spółki.

Zdanie odrębne na posiedzeniach ZarząduDziś dodam, że odpowiedzialność członków  Zarządu jest odpowiedzialnością na zasadzie winy czyli zakładamy sprawiedliwie, że odpowiada ten, kto swoim zawinionym działaniem wyrządził szkodę. Uwolnić się od odpowiedzialności można wykazując brak winy.

Zdarza się czasami, że nie wszyscy członkowie Zarządu przyczyniają się do negatywnych konsekwencji podejmowanych przez Zarząd uchwał.

Chociażby dlatego, że głosują przeciwko danej uchwale.

Członkowie Zarządu głosując przeciwko uchwale mogą i – wg. mnie – powinni także zgłosić zdanie odrębne do protokołu. A nawet może zostać uregulowane np. w regulaminie Zarządu, że zgłaszający zdanie odrębne jest zobowiązany do dołączenia do protokołu jego pisemnego uzasadnienia w określonym terminie np. siedmiu dni od daty podjęcia uchwały.

Kiedyś było veto …

Pamiętamy zapewne, że liberum veto funkcjonujące w Rzeczypospolitej w XVII – XVIII wieku pozwalające głosem jednego posła zerwać obrady sejmu zgubiło szlachtę i powodowało chaos w państwie, jednak votum separatum stosowane przez członka Zarządu może być argumentem pomagającym uwolnić się od odpowiedzialności  za negatywne skutki uchwały, przeciwko której został oddany głos.

Oczywiście nie jest to pewnik bo wszystko zależy od konkretnej sytuacji i oceny jej przez skład Sądu orzekający w danej sprawie. Zapewne znajdą się głosy odmienne w świetle właśnie odpowiedzialności solidarnej członków Zarządu.

Votum separatum – korzystać czy nie? 

W trakcie jednego z ostatnich szkoleń, które miałam przyjemność prowadzić dla członków Zarządów oraz Rad Nadzorczych spółek kapitałowych jeden z Uczestników zwrócił się z zapytaniem:

Pani Mecenas, ostatnio w trakcie posiedzenia Zarządu przyjęta została uchwała, z którą nie zgadzałem się, bowiem uważałem, że w ostateczności może być ona jednak niekorzystna dla spółki, dlatego głosowałem przeciw uchwale. Zastanawiałem się czy zgłosić zdanie odrębne do protokołu w tej sprawie by uzasadnić swoje stanowisko, ale ostatecznie zrezygnowałem z tego. Moi koledzy z Zarządu mogli by to źle odebrać i mieć do mnie pretensje, że wprowadzam zamieszanie, bo zawsze staramy się być jednomyślni.  Czy dobrze zrobiłem?

Odpowiedź brzmi: NIE. W sytuacji, gdy nie zgadzasz się z przyjęciem konkretnej uchwały przez pozostałych członków Zarządu i głosujesz przeciwko uchwale warto zadbać o wniesienie zdania odrębnego do protokołu. Można też dołączyć pozyskaną wcześniej ekspertyzę czy też opinię co do przewidywanych negatywnych konsekwencji przyjętej uchwały.

Będziesz miał tym samym Drogi Czytelniku dowody i argumentację sprowadzającą się do tego, że nie ponosisz winy za skutki niekorzystnej dla spółki uchwały, która np. wyrządziła szkodę.

Forma zdania odrębnego 

Przepisy nie wskazują jaka ma być forma zdania odrębnego. Zgodnie z art. 376 Kodeksu spółek handlowych, który dotyczy spółek akcyjnych:

Uchwały zarządu są protokołowane. Protokoły powinny zawierać porządek obrad, nazwiska i imiona obecnych członków zarządu, liczbę głosów oddanych na poszczególne uchwały oraz zdania odrębne. Protokoły podpisują obecni członkowie zarządu.

Nie ma analogicznego przepisu dotyczącego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednakże ze względów praktycznych i dowodowych protokoły są sporządzane, a regulacje dotyczące protokołowania najczęściej są umieszczane w umowie spółki czy regulaminach Zarządu.

Kończąc –  warto pamiętać, że ostatecznie, w sytuacjach spornych liczy się to, czy i jakie ma się dowody na brak winy☺

Słonecznego, przedostatniego weekendu wakacji !

W czym mogę Ci pomóc?

Monika Drab
radca prawny

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez M.D. LEGAL SOLUTIONS w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: