fbpx

Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Wzory dokumentów dla Ciebie

Zarządy i HR w obliczu zagrożeń koronawirusem – Część I

Monika Drab02 marca 2020Komentarze (1)

Zagrożenia koronawirusem

Ferie, ferie i po feriach. Zarządzasz firmą, działem HR, pracownicy wracają z urlopów, a Ty zastanawiasz się: 

Czy można zadać pytanie gdzie spędzali urlopy i odmówić dopuszczenia do pracy pracownika wracającego z obszarów zagrożonych koronawirusem? A może skierować na badania kontrolne albo polecić pracę zdalną?

Wszak, jest dużo do stracenia. W sytuacji, gdy wirus rozprzestrzeni się, grozi przestój w produkcji, ba może nawet zamknięcie firmy. Niezależnie od tego czy jesteś „za” czy „przeciw” wdrażaniu w swoim życiu prywatnym i zawodowym nadmiernych zasad bezpieczeństwa w tym temacie, to niewątpliwie musisz wiedzieć, jakie masz możliwości radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. 

Dziś w nocy na stronach Sejmu RP pojawił się pierwszy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dostępny tutaj).

Będziemy informowali na bieżąco o wejściu w życie i wynikających z tego aktu prawnego obowiązków. Póki co jest to projekt, oczywiście najbliższe godziny/dni mogą sprawić, że stanie się już aktem obowiązującym. Zawiera wiele odniesień do rozporządzeń wykonawczych, których jeszcze nie ma.

Praca zdalna po raz pierwszy w polskim prawie 

W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Po raz pierwszy możliwość zastosowania pracy zdalnej wynikać będzie z aktu prawnego. 

Pamiętaj! Nie musisz teraz zawierać z pracownikiem porozumienia w zakresie „home office” jeśli widzisz konieczność przeciwdziałania COVID-19 w firmie, którą zarządzasz. Możesz jednostronnym oświadczeniem zlecić pracę w ramach „home office”. Takie polecenie dotyczy tylko sytuacji przeciwdziałania COVID-19.

W każdym innym przypadku rekomenduję zawrzeć stosowne porozumienie z pracownikiem, czy aneks do umowy o pracę, gdzie zawarte zostaną szczegółowe zasady takiego sposobu pracy.

Warto wiedzieć, że w dotychczasowej sytuacji prawnej „home office” było tylko zwyczajową praktyką. 

W kodeksie pracy mamy, co prawda telepracę, ale jest ona często mylona z „home office”. 

Jest to swoista luka w prawie. W tym względzie prawo nie nadąża jeszcze za rzeczywistością, jaką mamy w firmach.

Telepraca jako, że jest uregulowana w Kodeksie pracy, to wiadomo jakie są obowiązki i prawa pracownika i pracodawcy. Do pracy zdalnej tzw. „home office” nie ma natomiast regulacji szczegółowych. 

Nie ma podobnych rozwiązań jak przy telepracy, która określa zasady porozumiewania się pracodawcy z telepracownikiem, w tym sposób potwierdzania obecności telepracownika na stanowisku pracy, czy sposób i formę kontroli wykonywania pracy przez telepracownika.

Dlatego, niezależnie od tego, że ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych daje (słusznie) możliwość polecenia pracownikowi wykonywania pracy w domu w celu przeciwdziałania COVID-19, należy zasady „home office” ustalić w firmie. 

Choć „home office” jest wygodne dla pracowników, to może rodzić pewne komplikacje dla pracodawcy – jeśli zasady nie są uregulowane – choćby w zakresie wypadków podczas „home office”. Wszak w domu czeka na pracownika wiele pokus, aby zrobić sobie przerwę                      i np. umyć okna (ryzyko wypadnięcia), ugotować obiad (ryzyko poparzenia) etc.

Jak wprowadzić „home office”?

Na wprowadzenie zasad „home office” do regulaminu nie ma już czasu?

Najlepiej jakby ten sposób pracy znalazł się w regulaminie pracy.

Ale regulamin pracy, jak i jego zmiany wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Dlatego, nie zwlekaj! Pamiętaj! dowodem na wykonywanie przez Ciebie obowiązków w Zarządzie są – zgodnie z k.s.h – uchwały Zarządu a nie żadne zarządzenia, okólniki czy inne obwieszczenia i komunikaty.  

Zatem, opracuj regulamin „home office” i wprowadź go uchwałą Zarządu. 

Możesz podzielić go na dwie części: pierwsza obejmie zasady wykonywania polecenia pracy zdalnej w celu przeciwdziałania COVID-19, druga może objąć sytuacje, kiedy to pracownik zwraca się z prośbą o „home office” np. na jeden dzień w tygodniu, a Zarząd wyraża na to zgodę.

Jeśli chcesz skorzystać z mojego doświadczenia w zabezpieczaniu interesów Zarządu, możesz zlecić przygotowanie stosownych procedur właśnie nam, napisz do nas: sekretariat@dja-legal.pl

W następnej części publikacji dowiesz się, czy możesz zapytać pracownika, czy spędzał urlop w państwie zagrożonym koronawirusem. Artykuł przeczytasz tutaj>>

W czym mogę Ci pomóc?

Monika Drab
radca prawny

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Redakcja ubezpieczamy-auto.pl 8 listopada, 2020 o 22:49

  Pandemia koronawirusa wywróciła świat biznesu do góry nogami. Postawiła szereg wyzwań przed firmami, menedżerami, ale także działami HR. Według mnie łatwo nie jest, jednak HR-owcy mają teraz ogromną szansę na pokazanie swojej wartości dla biznesu.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez M.D. LEGAL SOLUTIONS w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: