fbpx

Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

REBUS SIC STANTIBUS A KORONAWIRUS – Odpowiedzialność członków zarządu za umowy w warunkach kryzysu

Mateusz Kapuściński10 marca 2020Komentarze (0)

Odpowiedzialność członków zarządu za umowy w warunkach kryzysu - koronawirus

Niby normalna niedziela na warszawskim Wilanowie

 

Niedziela, godz. 14, Warszawa, Wilanów.

Niektórzy biegają, wszak Mistrzostwa Świata w Półmaratonie w Gdyni nie zostały na razie odwołane, a przełożone na jesień. Trzeba ćwiczyć formę. Inni już rowery, rolki, dzieciaki ulubione hulajnogi. Jeszcze nic nie zwiastuje paniki.

Niedziela, godz. 19, Warszawa, Wilanów.

O tej godzinie zazwyczaj kawiarenki, restaurację pękają w szwach. Znaleźć wolny stolik graniczy z cudem, bo wielu chce spędzić czas z rodziną, z przyjaciółmi, zanim wróci do służbowych spraw. Ale nie w ostatnią niedzielę. Wszędzie było pusto, albo bardzo mało osób. Media podały, że mamy koronawirusa na Wilanowie.

Pierwszy przypadek, do centrum Medicover na Wilanowie. Zgłosiła się kobieta z objawami grypy. Została odesłana do szpitala zakaźnego – test potwierdził COVID -19.

Poniedziałek 8.50

Pierwszy telefon od jednego z „moich” prezesów zarządów. Zaczyna nieśmiało od przeprosin, że wie, że nie ma jeszcze dziewiątej, ale nie mógł już wytrzymać.

Wprowadził w firmie produkcyjnej, którą zarządza wszystko co zarekomendowałam, ale na stole leżą nowe umowy z kontrahentami do podpisania i tak go, coś tchnęło, że choć są „standardowe” to może lepiej upewnić się czy je w tej wersji podpisać.

Załamanie cen akcji i ropy na rynkach śledzimy od rana. Problemy z dostawami mają nie tylko te zarządy, które dostawy miały z Chin. Widmo, że produkcja stanie, bo pracownicy zostaną zdziesiątkowani przez – w najlepszym przypadku – kwarantanny, jest całkiem realna.

Wszak, nie ma co liczyć na upalny maj, bo COVID -19, jak się okazuje, jest odporny na upały.

Nie masz też, co liczyć na przepisy…

…póki co, oczywiście. Słynna specustawa (o której pisałam tutaj) – z całym szacunkiem – ale dla Kowalskiego prezesa zarządu nie ma wielkiego znaczenia. 

Może oprócz tego, że jeśli skorzystał z moich rekomendacji i wprowadził w firmie regulamin pracy zdalnej, to rzeczywiście może nakazać w razie czego taką pracę. To dotyczy jednak pracy biurowej – a co z produkcją, jej z domu pracownicy nie wykonają …

Zatem do dzieła!

Jesteś członkiem zarządu, podpisujesz umowy z kontrahentami, przyjmujesz nowe zamówienia? Czy masz jednak pewność, że dotrzymasz warunków tych umów?

Czy wykluczasz sytuację, w której firma, którą zarządzasz nie wykona dostaw i zamówień?

VIS MAIOR – klauzula o sile wyższej

Kto na nią zwraca uwagę? Zazwyczaj w umowach jest ona radosną twórczością, albo słabym tłumaczeniem z umów zagranicznych.

Dlaczego jej precyzyjne uregulowanie w umowach ma znaczenie dla przyszłości spółki, którą zarządzasz? Ponieważ jeśli nie zrealizuje umowy, z powodu tego, że COVID -19 zdziesiątkuje pracowników to możesz powołać się na rebus sic stantibus, czyli na nadzwyczajną zmianę okoliczności. Możesz wówczas wystąpić do sądu i „poprosić” np. o to, aby:

 • zmniejszył wysokość dostaw, które zarządzana przez Ciebie firma była zobowiązana wykonać,
 • orzekł o rozwiązaniu umowy, i tym samym uchronił firmę od kar umownych za nieterminową dostawę lub jej brak.

Możesz to zrobić na podstawie art. 357(1) Kodeksu cywilnego [Rebus sic stantibus]

§ 1. Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym.

Jest tylko jeden problem…

…. to wszystko może rozegrać się tylko w sądzie. Jak zapewne wiesz jest to długi i kosztowny proces. Rekomenduję Ci zatem wnikliwą lekturę zapisów o sile wyższej w umowach, które obecnie leżą na Twoim biurku.

Jeśli brzmią one tak, że enumeratywnie, czyli bez magicznego zwrotu „w szczególności” regulują definicję siły wyższej i jest tam wszystko od strajków, huraganów, tsunami, ale nie ma epidemii, to czym prędzej to zmień!

Co epidemia zmieni w umowach Twojej firmy?

Przede wszystkim da Ci możliwość rozwiązania umowy lub zawieszenia jej obowiązywania (w zależności od brzmienia klauzuli) w sytuacji, gdy w firmie, którą zarządzasz COVID -19 zbierze swoje żniwo.

Pamiętaj bowiem, Twoja odpowiedzialność jak członka zarządu oceniana jest z uwzględnieniem należytej staranności i dotyczy to m.in. umów, pod którymi składasz swój podpis.

Po PAKIET ANTY-KORONOWIRUS i weryfikację umów handlowych krajowych i międzynarodowych zapraszam do mojej kancelarii: sekretariat@dja-legal.pl  


Porozmawiajmy! Moja wiedza prawna i doświadczenie zarządcze mogą pomóc Ci ochronić siebie, Twoją rodzinę oraz majątek prywatny. Sprawdź szczegóły pakietów dla członków zarządu, które przygotowałam dla Ciebie na platformie prawodlazarzadu.pl i wybierz ten, który jest dla Ciebie najlepszy na ten moment:

W czym mogę Ci pomóc?

Monika Drab
radca prawny

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez M.D. LEGAL SOLUTIONS w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: