fbpx

Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Czy zarząd spółki musi mieć prezeskę, prezesa zarządu?

Monika Drab29 października 2020Komentarze (0)

Prezes, wiceprezes, członek zarządu…
Odpowiedzialność prezesa jest większa?
Czy zarząd spółki musi mieć prezesa?

Sytuacja jaka jest wszyscy wiedzą. Problemy w zasadzie zaczynają mieć już wszystkie firmy, nawet te, które podczas pierwszej fali pandemii miały się dobrze, a nawet „korzystały” ze względu na określony rodzaj towarów czy usług. 

COVID 19 dziesiątkuje pracowników i raczej stan zachorowań będzie się zwiększał a nie zmniejszał, konsumenci mają coraz mniejszą ekspozycję na wydawanie na dobra i usługi „luksusowe”, podobnie zresztą jak firmy.

Nastoje społeczne też nie są najlepsze.

Czy zarzad spolki musi miec prezesa - Monika Drab-Grotowska

W tej rzeczywistości, coraz częściej prezesi zarządów zaczynają myśleć o własnej sytuacji w spółce.

Czy ktoś nie postanowi mi zarzutu nieprawidłowych decyzji? Czy moje działania czy nie będą ocenione jako działanie na szkodę spółki skoro nie przyniosły zysków a wręcz straty? itd…

Na te wątpliwości zdarza się taka sytuacja:

Pani Mecenas, my mamy w zarządzie świetne ubezpieczenie, a dodatkowo to ja jestem tylko wiceprezesem, prezes za wszystko odpowiada, ja tylko, gdy go zastępuję!

O „świetnych” ubezpieczeniach napiszę innym razem. A dziś: 

Czy zarząd spółki musi mieć prezeskę,
prezesa zarządu?

„Pani Prezes, goście czekają w konferencyjnej”

„Panie Prezesie, spotkanie o 14”

„Pani Prezes, pilne dokumenty do podpisu na biurku”

itd.

Generalnie, w spółkach czy członek zarządu jest prezesem czy nie, to i tak pracownicy, kontrahenci nazywają go „prezesem”. Przecież nie będą się zwracać: „pani wiceprezes” czy „panie członku”.

Są jednak spółki, które nie mają w ogóle prezesa zarządu

Tak może się zdarzyć i nie jest to naruszenie żadnego przepisu. Znam spółki w których jest 7 członków zarządu i nie ma żadnego prezesa. Są też spółki w których jest prezes zarządu i np. 4 wiceprezesów. Albo takie, gdzie wszyscy są „tylko” członkami zarządu.

Często podczas moich szkoleń dla członków zarządu pada pytanie:

Czy warto być prezesem zarządu?

Wtedy ja odpowiadam:

Jeśli masz świadomość przepisów i ich praktycznego obowiązywania to zastanów się: Czy lepiej być w spółce xyz członkiem zarządu czy prezesem zarządu?  

Jednak, aby odpowiedzieć na pytanie, trzeba najpierw sięgnąć do umowy lub statutu spółki, która proponuje Ci te rolę.

Bez znajomości tego dokumentu nie powinno się w ogóle zgadzać na „wejście” do zarządu danej spółki!

Dlaczego?

Bo nie wiesz, co w trawie piszczy i nie wiesz, jaką będziesz mieć siłę w zarządzie. Musisz mieć strategię na swoją rolę przed powołaniem Cię do zarządu, bo później to już polecam pakiet szkoleń:

Czy prezes zarządu – to tylko nazwa?

Otóż nie, bycie prezesem to … strategia!

Pod warunkiem jednak, że Ty jesteś prezeską lub prezesem i jesteś nią lub nim z pełną świadomością. 

Co prawda, pozostali członkowie zarządu mają takie samo prawo do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania jak prezes zarządu. Ale popatrz na:

art. 208 §  8 ksh (dla spółki z o. o.):

Umowa spółki może przewidywać, że w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.

art.  371 § 2 zdanie 2 ksh (dla spółki akcyjnej):

Statut może przewidywać, że w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.

Oznacza to, że z samego ksh nie wynika większa rola ani odpowiedzialność prezesa zarządu. 

Ale jeśli wchodzisz do zarządu spółki i nie znasz pozostałych członków zarządu, albo nawet ich znasz, ale nie ma pewności, że będą zgadzać się z Twoim sposobem zarzadzania, popierać Twoje projekty i działania, to warto sprawdzić umowę lub statut spółki.

Jeśli te dokumenty dają prezesowi prawo zadecydowania na posiedzeniu zarządu w przypadku równości głosów, to jeśli to Ty masz być prezesem to będzie to dla Ciebie dobra informacja. 

Przyznanie jednak tych kompetencji w regulaminie zarządu czy np. w Twoim kontrakcie wcale nie będzie skutkować możliwością de facto przegłosowania uchwały. W tym względzie liczy się tylko zapis w umowie lub statucie spółki.

Jeśli nie jesteś prezesem / prezeską spółki

Jeśli jednak to nie funkcja prezesa jest Tobie proponowana, to może się okazać, że nawet mając kontakty, wiedzę, doświadczenie, przy kluczowych dla Ciebie projektach zostaniesz przegłosowany i nic nie wyjdzie z Twoich dobrych zamiarów wdrożenia określonych projektów od których wynegocjowałaś/eś sobie premię.

Na co dzień spotykam wielu członków zarządu dla których zapisy o premii są jedynie przynętą i często nie jest ona wypłacana, albo trzeba o nią walczyć w „krwawych” procesach sądowych.

Tak więc widzisz, niby taki banalny temat, a ma w praktyce bardzo konkretne konsekwencje, które nie zawsze członkowie zarządu diagnozują przed powołaniem do zarządu. 

Pozostaje jeszcze ustosunkować się do mojego ulubionego tematu: odpowiedzialności członka zarządu, w tym przypadku prezesa zarządu. 

Wszystko, co wiem na ten temat nagrałam dla Ciebie na platformie www.PrawoDlaZarzadu.pl Wejdź na:

 https://prawodlazarzadu.pl/produkt/odpowiedzialnosc-czlonka-zarzadu-pakiet-ii/

Z moich szkoleń VOD dowiesz się:

 • Jak wygląda schemat Twojej odpowiedzialności – jako członka zarządu –  za działanie na szkodę spółki i dowiesz się, o co chodzi z tą groźną i słynną odpowiedzialnością za szkodę,
 • Jakie są przykłady sytuacji, które prowadzą do Twojej odpowiedzialności oraz wyjaśnię Ci kiedy lekkomyślność, niedbalstwo lub rażące niedbalstwo mogą pozbawić Cię prywatnego majątku przez działanie na szkodę spółki,
 • Czy zamówione przez Ciebie opinie czy ekspertyzy dostatecznie Cię chronią,
 • Czy i kiedy brak winy może uwolnić Cię od odpowiedzialnością, a także jak możesz wykazać brak winy w zarządzaniu spółką.

Przygotuj się na istną ucztę edukacyjną!

I jeszcze najważniejsze!

Wynagrodzenie prezesa zarządu

Niewątpliwie ze względu na przyznane prezesowi zarządu dodatkowe uprawnienia i zadania – jego wynagrodzenie może i powinno być wyższe niż innych członków zarządu.

W czym mogę Ci pomóc?

Monika Drab
radca prawny

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez M.D. LEGAL SOLUTIONS w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: