fbpx

Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Wzory dokumentów dla Ciebie

Bycie w zarządzie to gra zespołowa? Czy podział obowiązków w Zarządzie spółki może Cię uchronić przed odpowiedzialnością?

Monika Drab18 lipca 2018Komentarze (0)

W zarządach często jest tak, że prawa ręka nie wie co robi lewa ręka. Jest Prezes Zarządu będący jednocześnie Dyrektorem ds. Finansowych, jest też Wiceprezes Zarządu będący Dyrektorem ds. Personalnych oraz członek Zarządu – Dyrektor ds. Administracyjnych itd. Każdy z nich zajmuje się swoją działką najlepiej jak potrafi i żaden z nich nie wtrąca się do spraw kolegi z zarządu uznając, że „nie ma o tym pojęcia”, „to nie wypada”, „nie ma na to czasu”.  

Odpowiedzialność zarządu spółki

Pamiętasz bajkę o Trzech Muszkieterach i ponadczasowe hasło „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” , które doprowadziło do  zwycięstwa D’Artagniana i jego przyjaciół?

Dokładnie tak odpowiada się w Zarządzie. Prawo handlowe nazywa to odpowiedzialnością solidarną, czyli można żądać spełnienia świadczenia (np. zapłaty odszkodowania za działania na szkodę spółki) od wszystkich, od niektórych, od każdego z Was z osobna.

Dlatego określenie zakresu kompetencji i zadań poszczególnych członków zarządu czy to w regulaminie zarządu czy w umowie łączącej członków zarządu będzie miało znaczenie tylko wewnątrzorganizacyjne. Znaczenie, które nie pozwoli „uciec” przed odpowiedzialnością.

Często słyszę od moich Klientów podczas spotkań: „Pani Mecenas, czy jak podzielimy zadania pomiędzy członków zarządu w spółce to ograniczymy swoją odpowiedzialność?” 

Odpowiedź brzmi: NIE. Niejednokrotnie członkowie zarządu spółek, z którymi rozmawiam, są w błędnym przekonaniu, że dokonanie podziału obowiązków np. pomiędzy Prezesem Zarządu, Wiceprezesem Zarządu oraz Dyrektorami ds. Finansowych, Administracyjnych czy Personalnych, uchroni i zwolni pozostałych członków zarządu od odpowiedzialności dotyczącej zadań przypisanych pozostałym członkom zarządu.

Kwestią odpowiedzialności członków zarządu spółki w przypadku dokonania pomiędzy nimi podziału zadań zajął się Sąd Najwyższy. Zaznaczył on, że ustalony umownie podział czynności pomiędzy członkami zarządu spółki nie uchyla odpowiedzialności członka zarządu. A odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki ma charakter bezwzględny. W sentencji wyroku z dnia 15 maja 2014 r. wydanego w sprawie o sygn. II CSK 446/13 możemy przeczytać:

Odpowiedzialności członka zarządu nie uchyla umowa łącząca członków zarządu co do sposobu kierowania sprawami spółki, w szczególności ustalony umownie podział czynności. Tego rodzaju umowa ma znaczenie tylko wewnątrzorganizacyjne. Przepis art. 299 k.s.h. chroniący interes wierzycieli ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie może być pozbawiony skuteczności przez porozumienie wspólników. Tylko taka sytuacja faktyczna, która rzeczywiście i obiektywnie uniemożliwia uczestniczenie w czynnościach zarządzania sprawami spółki może uzasadniać wniosek o istnieniu okoliczności przewidzianych § 2 tego artykułu, zwalniających członka zarządu od odpowiedzialności.”. 

Czy warto zatem dokonywać podziału obowiązków w Zarządzie spółki? 

Oczywiście, że warto. Dokonanie podziału obowiązków jest istotne pod kątem organizacyjnym, co znacznie ułatwi Ci pracę w zarządzie spółki. Dzięki przypisaniu kompetencji poszczególnym członkom zarządu, organizacja pracy członków zarządu będzie sprawniejsza, co pozwoli również na skrócenie Twojego czasu pracy.

Ale zawsze musisz monitorować co dzieje się w obszarach zarządzanych przez kolegów z zarządu.

W czym mogę Ci pomóc?

Monika Drab
radca prawny

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez M.D. LEGAL SOLUTIONS w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: