fbpx

Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

12 listopada wolny czy pracujący? Odpowiedzialność za czas pracy w firmie.

Monika Drab31 października 2018Komentarze (0)

czas pracy w firmieJeśli ustawa ustanawiająca 12 listopada jednorazowym świętem wejdzie w życie, nie wszystkie firmy będą musiały zrezygnować z pracy tego dnia. Nie będzie to dotyczyło np. firm, w których pracownicy pracują na zmiany.

Takie pytanie dzisiaj padło w naszej sali konferencyjnej :

Jestem członkiem zarządu firmy, która świadczy usługi teleinformatyczne. Nasi informatycy pracują, co do zasady, od poniedziałku do piątku. Na dwie zmiany – w godzinach od 6.00 do 14.oo oraz od 14.00 do 22.00. Święta są dla nich wolne od pracy. Na 12 listopada firma ma zaplanowane dużo wdrożeń – ponieważ miał być to zwykły dzień pracy.

W przypadku, gdy okaże się, że ustawa ustanawiająca 12 listopada jednorazowym dniem świątecznym wejdzie w życie, będziemy mieć ogromny kłopot z udzieleniem pracownikom w tym dniu wolnego – prace wdrożeniowe w tym dniu wynikają bowiem z umów zawartych z klientami lub z ustalonych z klientami kalendarzy. Czy mamy jakieś wyjście z tej sytuacji?

Nasza porada:

Jeśli ustawa ustanawiająca 12 listopada 2018 r. jednorazowym dniem świątecznym wejdzie w życie, to dzień ten stanie się dla pracodawców oraz pracowników świętem, z wszelkimi prawami i obowiązkami z tego faktu płynącymi. Będzie zatem trzeba ten dzień – z punktu widzenia przepisów prawa pracy –  traktować, jak każde inne święto.

Wszystkim pracownikom obniży ono zatem wymiar czasu pracy o 8 godzin. W okresie rozliczeniowym obejmującym listopad pracownicy zyskają więc, co do zasady, dodatkowy dzień wolny od pracy (czyli o 8 godzin pracy mniej).

 Dla pracowników, którzy pracują, zwykle, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem świąt, 12 listopada stanie się z mocy uchwalonych przepisów, dniem wolnym od pracy. Ci pracownicy, ponieważ święta mają wolne, 12-ego listopada również nie będą pracować. Dla pracowników zaś, którzy świadczą swoje obowiązki także w święta – w przypadkach, gdy jest to dozwolone ze względu na rodzaj pracy lub jej organizację (zgodnie z art. 15110 Kodeksu pracy) – ten dodatkowy świąteczny dzień spowoduje, że w okresie rozliczeniowym obejmującym listopad, uzyskają dodatkowy dzień wolny – albo pracodawca zaplanuje go właśnie na 12 listopada, albo wskaże w grafikach pracowników jakiś inny dzień wolny z tego tytułu – w tym samym okresie rozliczeniowym.

W przypadku pracowników, którzy co do zasady pracują od poniedziałku do piątku, a święta mają wolne od pracy, lecz którzy pracują w zmianowej organizacji czasu pracy pracodawca ma dwie możliwości – albo 12 listopada – jako dzień świąteczny – uzna za wolny od pracy, albo postanowi, że pracownicy w tym dniu będą pracować, a w zamian wyznaczy im dzień wolny z tego tytułu w innym terminie (w okresie rozliczeniowym).

Praca zmianowa – jako taka – jest bowiem okolicznością, która sama w sobie uzasadnia możliwość polecenia (zaplanowania) pracownikom pracy w święto, z obowiązkiem wyznaczenia innego dnia wolnego z tego tytułu w innym terminie tego samego okresu rozliczeniowego.

Jeśli zatem informatycy, o których pisze Pan w pytaniu, pracują co do zasady od poniedziałku do piątku z wyłączeniem świąt, to mimo, iż święta są dla nich dniami wolnymi od pracy, ze względu na stosowanie zmianowej organizacji czasu pracy – pracodawca ma prawo zaplanować im pracę na święto (tu: np. 12 listopada) jedynie wyznaczając w zamian wolne w innym terminie.

Ale uwaga:

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy albo w obwieszczeniu (w przypadku pracodawcy, który nie tworzy regulaminu pracy i nie jest objęty postanowieniami układu zbiorowego pracy) lub – ewentualnie – umowie o pracę, pracownicy mieliby zagwarantowane prawo do wolnych świąt.

W takim przypadku zaplanowanie im pracy na 12 listopada 2018 r., jeśli zostanie on ogłoszony dniem świątecznym, jest prawnie niedopuszczalne.     

W czym mogę Ci pomóc?

Monika Drab
radca prawny

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez M.D. LEGAL SOLUTIONS w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: