fbpx

Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Zarządy i HR w obliczu zagrożeń koronawirusem część IV

Monika Drab05 marca 2020Komentarze (0)

Po mojej ostatniej publikacji wiesz już jak się zachować jako pracodawca, jeśli masz uzasadnione podejrzenia, że kaszel, gorączka czy duszności u Twojego pracownika to objawy koronawirusa. Co masz jednak zrobić, jeśli zatrudniasz Włochów, Chińczyków czy pracowników z innych krajów zagrożonych epidemią wirusa? Czy możesz odmówić dopuszczenia ich do pracy?

Zarząd spółki a koronawirus - maseczka na twarzy

Odszkodowanie bez górnego limitu

Nawet jeśli w dobrej wierze podejmiesz działania wobec grupy pracowników i weźmiesz pod uwagę kryterium ich narodowości – możesz spotkać się z zarzutem naruszenia zasad równego traktowania. To działanie zagrożone jest sankcją odszkodowawczą w wysokości bez górnego limitu.

Oznacza to, że firma, którą zarządzasz może zostać pozwana o bardzo wysokie odszkodowanie, uzależnione od wyceny szkody przez dyskryminowanych pracowników.

Nie ryzykuj. Pomysły typu: udzielmy „przymusowych” urlopów pracownikom – obywatelom państw, gdzie choroba się pojawiła schowaj do kieszeni.

Zabezpieczenia oparte o obiektywne kryteria

Jeśli zarządzasz firmą, która zatrudnia obywateli zagrożonych państw możesz wprowadzić mechanizmy zabezpieczające, ale oparte na obiektywnych kryteriach. To nie narodowość zdecyduje o zastosowaniu środków zapobiegawczych. 

Procedura, którą wprowadzicie uchwałą zarządu może przykładowo obejmować następujące grupy: 

 • pracowników z uzasadnionymi obawami, co do ich stanu zdrowia, 
 • pracowników na stanowiskach, które wiążą się z zagranicznymi podróżami służbowymi, 
 • pracowników, którzy wrócili z państw, w których koronawirus jest obecny.

W takiej sytuacji wdrożenie kompleksowej strategii zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom nie będzie dyskryminujące, a tym samym będzie bezpieczne dla zarządu. 

Kiedy pracownik odmawia służbowej podróży  

Rozważmy inną sytuację. Firma, którą zarządzasz handluje z krajami, gdzie odnotowano koronawirusa. Podróże służbowe Twoich pracowników do tych krajów są nieuniknione. Czy pracownik może jednak odmówić wyjazdu służbowego do kraju, gdzie występuje koronawirus, ze względu na obawę zarażenia?

W tym temacie także istnieją sprzeczne opinie. Niektórzy twierdzą, że polecenie wyjazdu w taką podróż służbową należy traktować, jako polecenie służbowe, które jest wiążące dla pracownika. 

Nie zapominaj jednak o zasadzie z art. 210 § 1 Kodeksu pracy:

W razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Jeśli zatem chcesz wysyłać pracownika w delegację do kraju, w którym pojawiła się choroba, to musisz liczyć się z tym, że pracownik może odmówić wykonania takiego polecenia. Może powołać się na bezpośrednie zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju tzn. narażenie na niebezpieczeństwo innych osób.

Do odważnych świat należy?

Jeśli jednak Twój pracownik zdecyduje się na wyjazd do kraju, gdzie może być narażony na zarażenie koronawirusem jako pracodawca musisz zapewnić mu odpowiednie środki, które ograniczą ryzyka związane z możliwością zarażenia chorobą. Co możesz zrobić?

 • zorganizuj wyjazd, w taki sposób, aby pracownik jak najkrócej przebywał w miejscu zagrożonym wirusem, 
 • wdróż odpowiednią procedurę w firmie i określ w niej obowiązki pracownika podczas takiej podróży oraz po powrocie (pisałam o tym w poprzednich częściach tego cyklu).

Jeśli chcesz skorzystać z mojego doświadczenia w zabezpieczaniu interesów Zarządu, możesz zlecić przygotowanie stosownych procedur właśnie nam.

Napisz czego oczekujesz na adres:  sekretariat@dja-legal.pl 

Zapraszam Cię na piątą i ostatnią część mojej publikacji nt. jak Zarządy i HR powinny postępować w obliczu zagrożeń koronawirusem. Przedstawię w niej temat krytyczny: jak potraktować „przerwę w pracy” na skutek zamknięcia biura lub wstrzymania produkcji z powodu zagrożenia koronawirusem? Artykuł przeczytasz tutaj>>


Porozmawiajmy! Moja wiedza prawna i doświadczenie zarządcze mogą pomóc Ci ochronić siebie, Twoją rodzinę oraz majątek prywatny. Sprawdź szczegóły pakietów dla członków zarządu, które przygotowałam dla Ciebie na platformie prawodlazarzadu.pl i wybierz ten, który jest dla Ciebie najlepszy na ten moment:

W czym mogę Ci pomóc?

Monika Drab
radca prawny

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez M.D. LEGAL SOLUTIONS w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: