Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zarządy i HR w obliczu zagrożeń koronawirusem
 – część II

Monika Drab-Grotowska03 marca 2020Komentarze (0)

Zarządy i HR w obliczu zagrożeń koronawirusem - część 2

Wszystko wskazuje na to, że pracodawca będzie mógł wydać pracownikowi polecenie pracy zdalnej w celu przeciwdziałania koronawirusowi COVID-19. To dobrze, bo dotychczas nie było pracy zdalnej w polskim prawie pracy.  Pytań i problemów jest jednak więcej.

Jak wyjaśniłam we wczorajszym artykule „home office” to nie to samo co telepraca, a tylko telepraca jest uregulowana w Kodeksie pracy.

Wiesz już, co zrobić, aby bezpiecznie dla zarządu, firmy i pracownika wydać mu polecenie pracy zdalnej, gdy jako zarząd, uznacie to za uzasadnione i konieczne, aby przeciwdziałać zagrożeniom koronawirusa w Twojej spółce. 

Wyobraź sobie taką sytuację: O wyjeździe Twojego pracownika do miejsca zagrożonego koronawirusem wiesz np. z mediów społecznościowych. Jesteście znajomymi na Facebooku czy Instagramie i naturalnym było, że Twój pracownik pochwalił się w sieci swoimi wojażami po Chinach, Włoszech czy innych państwach, w których zanotowano wirusa. 

Po powrocie wypoczęty urlopowicz wraca do biura, a na Twoje pytanie „Gdzie spędzał ferie? Odpowiada brawurowo, że to jego sprawa prywatna i nie musi udzielać Ci takich informacji.

Czy możesz zapytać pracownika, czy spędzał urlop w państwie zagrożonym koronawirusem?

W tym temacie nie możesz iść na skróty. Dlatego najpierw sprawdź:

  • procedury, dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy jakie obwiązują w firmie, którą zarządzasz, 
  • zapisy regulaminu pracy (przypomnij sobie art. 104¹ § 1 pkt 8 Kodeksu pracy). 

Tak, tak, wiem. Do tych dokumentów rzadko się zagląda, bo nie jest to zbyt wciągająca lektura.
Zawsze jednak powtarzam, że regulamin pracy nie jest po to, aby skopiować do niego pół Kodeksu pracy (jak to zazwyczaj ma miejsce) ale po to, aby jego zapisy były dopasowane do konkretnej firmy. 

Magiczny zapis regulaminu pracy

Regulamin pracy powinien być dla Zarządu i HR wsparciem, a nie dokumentem który jest bo jest. Teraz wyjdzie „szydło z worka”. 

Sprawdź, czy Wasz regulamin pracy ma zapis, który rekomenduję: 

Pracodawca, kierując się uzasadnionym interesem firmy i potrzebą zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy może odebrać od pracownika oświadczenie, czy przebywał w ostatnim czasie na obszarach zagrożonych koronawirusem lub miał kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi.

Jeśli procedury, którymi dysponujesz nie są w stanie Ci pomóc, szybko wprowadź procedurę, która zobowiązuje pracowników do zgłaszania tego typu sytuacji – krótką, prostą i na temat. Wprowadź ją uchwałą Zarządu. 

Pamiętaj! dowodem na wykonywanie przez Ciebie obowiązków w Zarządzie są – zgodnie z k.s.h – uchwały Zarządu a nie żadne zarządzenia, okólniki czy inne obwieszczenia i komunikaty. 

Zanim zadasz pytanie, gdzie pracownik spędzał urlop…

wykonaj zadania, które Ci opisałam. Dlaczego? Miej na uwadze prawo do prywatności pracowników. Pracodawca nie powinien pytać o miejsce pobytu na urlopie, chyba że ma na to konkretną podstawę i uzasadnienie.

Generalnie bowiem, pracodawca nie ma podstaw prawnych do zbierania informacji o miejscu wypoczynku pracownika, a pracownik nie jest zobowiązany do ujawniania miejsca spędzania urlopu wypoczynkowego.

Potrzebujesz kompletu procedur do działania w sytuacji kryzysowej

Jeśli chcesz skorzystać z mojego doświadczenia w zabezpieczaniu interesów zarządu, możesz zlecić przygotowanie stosownych procedur właśnie nam.

Napisz do adres sekretariat@dja-legal.pl – a my zajmiemy się resztą za Ciebie.

Co dalej?

W następnej części publikacji [czytaj tutaj] dowiesz się czy i jak możesz skierować pracownika na badania kontrolne, jeśli widzisz, że kaszle i ma inne objawy uznane za objawy koronawirusa. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 691 056 465e-mail: sekretariat@dja-legal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: