Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wolna wigilia i sylwester – 2018 rok

Monika Drab-Grotowska07 listopada 2018Komentarze (0)

Wigilia i Sylwester mają być wolne do odpracowania – pozostało mało czasu dla Zarządów do podjęcia takiej decyzji.

Wolna wigilia i sylwester

Zdecydowana część firm w bieżącym 2018 roku planuje udzielić pracownikom wolnego w Wigilię i Sylwestra – wypadają one bowiem w dwa kolejne poniedziałki, przed którymi są wolne niedziele i po których następują ustawowo wolne wtorki. Zarządy powinny podjąć w związku z tym decyzję, czy wolne jest dawane pracownikom jako „świąteczny prezent”, czy też z obowiązkiem odpracowania – na to bowiem – w praktyce – zostało bardzo mało czasu.

Wolne bez konieczności odpracowania

Jeśli wolna Wigilia i Sylwester mają być „świątecznym prezentem dla pracowników” (bez konieczności odpracowania), to wystarczy ich o tym fakcie zawiadomić, a za niedopracowany w związku z tym czas zapłacić. Pracodawca ma bowiem prawo, co do zasady, zlecić pracownikom mniej pracy niż to wynika z obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy, pod warunkiem, że i tak wypłaci wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar.

Przykład:

Firma doradcza zatrudnia pracowników pracujących od poniedziałku do piątku. Ponieważ w tym roku Wigilia i Sylwester przypadają na dwa kolejne poniedziałki, przed którymi jest wolna niedziela oraz po których jest dzień ustawowo wolny od pracy, Zarząd podjął decyzję o udzieleniu pracownikom na te dni wolnego. Postanowił również, iż pracownicy nie muszą odpracowywać tych dni, mając jednocześnie świadomość, iż z powodu takiego niedopracowania wymiaru pracownikom nie można pomniejszyć wynagrodzenia, czyli de facto, trzeba zapłacić im za grudzień pełną miesięczną stawkę wynikającą z umowy o pracę.

O zwolnieniu od pracy w tych dwóch dniach firmy powinny poinformować pracowników, co do zasady, nie później niż tydzień przed rozpoczęciem grudnia. Z takim bowiem wyprzedzeniem powinno się podawać plan pracy do wiadomości pracowników. Jednakże jeśli osoby zarządzające firmami podejmą taką decyzję później – nie będzie to stanowiło problemu prawnego. Taka decyzja jest bowiem korzystniejsza dla pracowników, niż powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy (tu: o wymiarze czasu pracy), a co za tym idzie, nawet, gdyby pracownicy zostali powiadomieni o niej w ostatniej chwili, nie będzie stanowić to wykroczenia pracodawcy i nie będzie mogło wiązać się z żadnymi ujemnymi konsekwencjami dla pracodawcy.

Wigilia i Sylwester wolne z obowiązkiem odpracowania 

Zdecydowana większość firm podejmuje jednak decyzję o udzieleniu pracownikom wolnego w Wigilię i Sylwestra, ale z koniecznością odpracowania tych dni. Osoby zarządzające mają bowiem świadomość, iż w takich dniach pracownicy raczej mało myślą o pracy, a więcej zajmują się planowaniem świąt czy zabawy sylwestrowej. Dlatego wolą udzielić im w tych terminach wolnego z obowiązkiem jego odpracowania. Takie rozwiązanie jest również prawnie dopuszczalne. Trzeba jednak pamiętać, iż odpracowanie wolnego może nastąpić jedynie w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym to wolne jest pracownikom udzielane.

W firmach zatem, w których występuje miesięczny okres rozliczeniowy, pracodawcy mogą polecić odpracowanie Wigilii i Sylwestra w soboty, ale tylko przypadające w grudniu. Tam zaś, gdzie okres rozliczeniowy jest dłuższy, np. trzymiesięczny i przypada np. na miesiące od października do grudnia – odpracowanie może wystąpić w tym okresie, czyli np. jedna sobota może być wyznaczona jako pracująca w listopadzie, a druga w grudnia, albo dwie w listopadzie czy też dwie w grudniu – ważne, żeby były w tym samym okresie rozliczeniowym.

Są też takie zakłady pracy, w których okres rozliczeniowy dłuższy niż miesięczny przypada na kawałek bieżącego roku i część kolejnego, np. czteromiesięczny okres rozliczeniowy, który rozpoczyna się w listopadzie i kończy z upływem lutego. W takich przypadkach –  choć jest ich zdecydowanie mniej – odpracowanie grudniowych wolnych dni może przypadać nawet w styczniu czy w lutym. Ograniczeniem jest tu bowiem jedynie trwający okres rozliczeniowy.

Odpracowanie wolnego w sobotę nie zawsze dopuszczalne

Podejmując decyzję o udzieleniu pracownikom wolnej Wigilii i Sylwestra Zarząd powinien pamiętać jeszcze o jednej kwestii. Odpracowanie tych dni w soboty jest dopuszczalne tylko w tych firmach, w których przepisy wewnątrzzakładowe (regulamin pracy, zakładowy układ zbiorowy pracy) nie wyłączają planowania pracownikom pracy w takim dniu. Jeśli zatem w treści takich przepisów znajduje się regulacja, zgodnie z którą „pracownicy pracują od poniedziałku do piątku” lub „soboty są dniami wolnymi od pracy” (albo podobna), to oznacza to, że praca w sobotę może być polecona tylko w razie szczególnych potrzeb pracodawcy (nieplanowanych i niemożliwych do przewidzenia), konieczności usuwania awarii, ratowania życia ludzkiego, ochrony zdrowia lub środowiska.

Nie jest zatem możliwe w takich przypadkach, aby pracodawca polecił pracownikom odpracowanie w tych dniach wolnej Wigilii czy Sylwestra – te bowiem okoliczności są elementem planowania. 

*****

Poczytaj też: 12 listopada – wolny czy pracujący? 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 691 056 465e-mail: sekretariat@dja-legal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: