fbpx

Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

STAN EPIDEMII ZAMIAST ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO – JAK POSTĘPOWAĆ Z PRACOWNIKAMI POWRACAJĄCYMI DO POLSKI Z ZAGRANICY OD 20 marca 2020 r.

Monika Drab-Grotowska21 marca 2020Komentarze (0)

STAN EPIDEMII ZAMIAST ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO - koronawirusOd 20 marca 2020 r. mamy w Polsce stan epidemii a nie zagrożenia epidemicznego!

Od 20 marca 2020 r. jeśli Twój pracownik odbywa 14 dniowa obowiązkową kwarantannę bo wrócił do Polski to:

  • musi Cię poinformować jako pracodawcę! Do tej pory nie było takiego obowiązku i był to problem dla firm!

Informację tę przekazuje się za pośrednictwem:

  • systemów teleinformatycznych  np. e-mailem
  • systemów łączności, w tym przez telefon.

W celu wypłaty takiemu pracownikowi wynagrodzenia za okres kwarantanny wynagrodzenia lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pracownik musi:

  • w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny musi
  • złożyć Tobie jako pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby  (ZUS) pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny.

Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem:

  • systemów teleinformatycznych (e-mail) lub
  • systemów łączności (telefon)

Ty jako pracodawca czyli płatnik składek, który nie jest obowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, przekazujesz to oświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oświadczenie pracownika jest dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy w okresie odbywania obowiązkowej kwarantanny! Zachowaj w aktach osobowych!

Oświadczenie pracownika musi zawierać:

1) dane osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę

a) imię i nazwisko

b) numer PESEL, jeżeli go posiada

c) serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany Straży Granicznej w ramach kontroli

2) dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia

3) podpis osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę

Ty jako Pracodawca lub podmiot zobowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby (ZUS) możecie wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu. Wystąpienie to jednak wymaga uzasadnienia.

***

Więcej o obowiązkach zarządu w czasach koronawirusa przeczytasz tutaj>>


Porozmawiajmy! Moja wiedza prawna i doświadczenie zarządcze mogą pomóc Ci ochronić siebie, Twoją rodzinę oraz majątek prywatny. Sprawdź szczegóły pakietów dla członków zarządu, które przygotowałam dla Ciebie na platformie prawodlazarzadu.pl i wybierz ten, który jest dla Ciebie najlepszy na ten moment:

Zdjęcie: Fusion Medical Animation

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 691 056 465e-mail: sekretariat@dja-legal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: