fbpx

Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Prezes Zarządu na zwolnieniu lekarskim – „proszę nie dzwonić” ☺

Monika Drab-Grotowska31 sierpnia 20186 komentarzy

Prezes Zarządu na zwolnieniu lekarskim

Ręka w górę kto z członków Zarządu będąc chory nie wydał żadnego polecenia służbowego lub nie podpisał żadnego dokumentu?

W trosce o sprawne działanie firmy zdarza się, że nie stronimy od pracy pomimo tego, że przebywamy na zwolnieniu lekarskim.

Zdarza się tak, bo mamy poczucie obowiązku albo zwyczajnie nie mamy osoby, która mogłaby nas zastąpić.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie bo narażamy się na konieczność zwrotu zasiłku chorobowego.

Co na to Sąd Najwyższy?

I mamy na to już wypowiedź Sądu Najwyższego. W niedawno wydanym wyroku z dnia 15 marca 2018 r. Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. I UK 49/17 wyjaśnił:

Spółka z o.o. ani inny podmiot prawa handlowego, którym kieruje jednoosobowy zarząd, nie może prawidłowo funkcjonować w obrocie gospodarczym bez organu uprawnionego do zarządzania w okresach niezdolności do pracy wskutek choroby prezesa zarządu.

Pobieranie świadczeń zasiłkowych w okresach udokumentowanej niezdolności do pracy wskutek choroby WYKLUCZA MOŻLIWOŚĆ OSOBISTEGO ŚWIADCZENIA PRACY PRZEZ NIEZDOLNEGO DO JEJ WYKONYWANIA UBEZPIECZONEGO, od której został przecież zwolniony na podstawie przedkładanych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy i korzystał ze świadczeń chorobowych w celu odzyskania okresowo utraconej zdrowotnej zdolności do pracy.

W okresach udokumentowanej niezdolności do pracy wskutek choroby jednoosobowo zarządzający spółką z o.o. PREZES ZARZĄDU MA OBOWIĄZEK POWSTRZYMANIA SIĘ OD WYKONYWANIA CZYNNOŚCI ZARZĄDU pod rygorem utraty prawa do zasiłku chorobowego (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej), przeto do podejmowania koniecznych („wymuszonych”) czynności prawnych lub faktycznych przez lub w imieniu spółki powinien w okresie korzystania ze świadczeń chorobowych umocować lub wyznaczyć inną upoważnioną osobę.

Wykonywanie sporadycznych czynności
zarządczych w trakcie zwolnienia lekarskiego 

W stanie faktycznym sprawy, którą zajmował się Sąd Najwyższy, Sąd I Instancji uznając argumentację zarządzającego jednoosobowo spółką Prezesa Zarządu uznał, że czynność incydentalna, wymuszona zajmowaną pozycją tj. podpisanie umowy o pracę przez Prezesa Zarządu, nie była sprzeczna z celem świadczenia wypłacanego z ubezpieczenia społecznego.

Dopiero Sąd II Instancji po uzupełnieniu materiału dowodowego i przesłuchaniu świadków – pracowników spółki, ustalił, iż wspomniany Prezes Zarządu podczas pobierania zasiłku chorobowego podejmował szereg czynności, które należało uznać za wykonywanie przez niego pracy.

Było to nie tylko podpisywanie umów o pracę, ale także wypowiedzeń, świadectw pracy, a także wydawanie „normalnych poleceń służbowych” pracownikom spółki.

Zatem: Należy korzystać z ustanawiania zaufanych pełnomocników lub przedstawicieli do prowadzenia spraw zarządzanej przez nas spółki, podczas, gdy my chorujemy.

O tym jak prawidłowo ustanowić pełnomocnika przeczytasz TUTAJ >> – gorąco Cię zachęcam.

A jak myślisz Drogi Czytelniku, czy jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim to odpowiadasz za negatywne skutki decyzji swoich kolegów z Zarządu podjęte w formie uchwał Zarządu spółki?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 691 056 465e-mail: sekretariat@dja-legal.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

MonitorPrawa 31 sierpnia, 2018 o 23:04

Jak widać wystarczyło ustalić pełnomocnika.

Odpowiedz

Monika 4 września, 2018 o 08:01

Dokładnie 🙂 Ale kto to wie…
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski / Rejestracja spółki z o.o. 3 września, 2018 o 21:24

Kolejny dowód na to jak stosunek pracy nie przystaje do obowiązków i odpowiedzialności jaką ma członek zarządu. Hipotetycznie w czasie zwolnienia lekarskiego może powstać stan niewypłacalności, w takiej sytuacji prezes składający wniosek o ogłoszenie upadłości podpada ZUSowi.

Lepiej więc zapomnieć o tym pomyśle Bismarcka, jakim jest zabezpieczenie społeczne i wynagradzać prezesów na podstawie powołania, samego stosunku korporacyjnego. Mniej problemów…

Odpowiedz

Monika 4 września, 2018 o 07:59

Dziękuję za wartościowy komentarz Panie Błażeju,
Dał mi on asumpt do wpisu nt. „najlepszych” form zatrudnienia dla członków zarządu
Jako członkowie zarządu jesteśmy najemnikami wspólników/akcjonariuszy, pod czujnym okiem rad nadzorczych, ale niezależni i autonomiczni. Tymczasem, jeśli zatrudnianie jest na podstawie umowy o pracę, to w nią wpisany jest element podporzadkowania, pracy pod kierownictwem, co notabene odróżnia umowę o pracę od np. umowy zlecenia. Zatem …jest to dość osobliwe, gdy członek zarządu ma umowę o pracę, co jest dość częstym rozwiązaniem. Też jestem za działaniem na podstawie powołania. Napiszę o tym kiedyś. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

Odpowiedz

Łukasz_S 19 listopada, 2020 o 16:41

Pani Mecenas, kiedy poznamy odpowiedź na pytanie postawione w ostatnim akapicie?

Odpowiedz

Monika 19 listopada, 2020 o 20:18

Panie Łukaszu, to było pytanie do Czytelników.
Odpowiedź prawidłowa zaczyna się od: To zależy …
Zapraszam do zgłębienia tematu na platformie http://www.prawodlazarzadu.pl
Pozdrawiam serdecznie, Monika

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: