fbpx

Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Odpowiedzialność Zarządu za skutki koronawirusa – Czy pobiegnę w Mistrzostwach Świata w półmaratonie w Gdyni?

Monika Drab-Grotowska09 marca 2020Komentarze (0)

Podobnie jak 30 tysięcy zawodników, tak i ja zastanawiam się czy pobiegnę w tym roku w Mistrzostwach Świata w półmaratonie w Gdyni? Przeczytaj ten artykuł do końca, gwarantuję, że nie pożałujesz 🙂

Odpowiedzialność Zarządu za skutki koronawirusa - mistrzostwa półmaraton gdynia

Do mojego ulubionego Trójmiasta mają przyjechać najlepsi biegacze z całego Świata…

…także z krajów, w których koronawirus zebrał już swoje żniwo. Przyjedziemy też my: tysiące biegaczy – amatorów.

Niektórzy z nas na drakońskiech dietach 🙂 są od wielu miesięcy, trenujemy niezależnie czy pada, wieje, jest zimno, mokro, albo po prostu pójdziemy na żywioł, dla sportu, fanu, przyjaciół, towarzystwa … i dla tej foty na insta 🙂

Wszak to niecodzienna okazja wziąć udział w Mistrzostwach Świata! Mamy też ustawione challenge na ten rok, a trasa 21,097 km w godnym czasie jest jednym z nich.

Czy nasze plany pokrzyżuje CODIV -19?

Oby nie. Ale dlaczego pomimo, że inne imprezy, jak np. spotkanie Pucharu Włoch pomiędzy Juventusem i AC Milan zostały odwołane z powodu panującej epidemii koronawirusa, to nasz bieg – zgodnie z oświadczeniem organizatora – nie został jeszcze odwołany, choć wydaje się, że ryzyko rozprzestrzenienia się właśnie podczas tego biegu CODIV -19 jest dość wysokie, o ile nie pewne ?

Pamiętamy przecież historię chłopca z Chin, który nie miał objawów, a okazało się, że był nosicielem. Badanie temperatury przed biegiem przez służby organizatora, raczej nie zabezpieczy przed zarażeniem się.

Jakkolwiek jestem osobą zdrową i o dobrej odporności, nie uśmiecha mi się spędzić parę tygodni w „uroczej” izolatce jednego z naszych szpitali pod kroplówkami. Zarządzam firmami, mam plany, projekty, dzieci – nie chcę i nie mogę sobie na to pozwolić.

Każdy Zarząd może podzielić los organizatora Mistrzostw Świata

Czy zarządy będą zatem ponosić za odpowiedzialność za takie sytuacje?

Odpowiedź jest złożona dlatego po moje know how, jak jej uniknąć zapraszam na szkolenie na www.AkademiaStosowaniaPrawa.com.pl

Ale w tym miejscu już Wam podpowiem: odpowiadacie wobec spółki za dołożenie należytej staranności – w sp. z o. o. na podstawie 293 k.s.h, w spółce akcyjnej na podstawie art. 483 k.s.h.

Jako zarządy zostaniecie rozliczeni z tego, czy dołożyliście należytej staranności w zabezpieczeniu firmy przed negatywnymi skutkami CODIV -19.

To robi różnicę….

Wyobraźcie sobie, że pierwotna wersja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zakładała, że Skarb Państwa, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19. Wyjątkiem miało być poniesienie szkody przez publiczny podmiot leczniczy przy wykonywaniu nałożonego na taki podmiot zadania.

Na etapie prac legislacyjnych w Sejmie ograniczenie odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego zostało usunięte.

Czyli …?

Organizator Mistrzostw Świata w Półmaratonie w Gdyni, czyli firma SE Group sp. z o. o. z siedzibą w Nowej Iwicznej po decyzji „odgórnej” o odwołaniu Mistrzostw Świata w Gdyni może starać się w procesie o odszkodowanie za szkodę poniesioną przez organizatora w związku z uzasadnionymi działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19.

Dlatego zachęcam – wróć do moich poprzednich publikacji z tego tygodnia, w których podałam Ci już kilka gotowych rozwiązań. Śledź kolejne artykuły – pomogę Ci dzięki konkretnym zapisom pozyskać dowody na dochowanie należytej staranności.

Do zobaczenia na trasie!

Tej w Gdyni lub innej 🙂


Porozmawiajmy! Moja wiedza prawna i doświadczenie zarządcze mogą pomóc Ci ochronić siebie, Twoją rodzinę oraz majątek prywatny. Sprawdź szczegóły pakietów dla członków zarządu, które przygotowałam dla Ciebie na platformie prawodlazarzadu.pl i wybierz ten, który jest dla Ciebie najlepszy na ten moment:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 691 056 465e-mail: sekretariat@dja-legal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: