fbpx

Monika Drab

radca prawny

Jestem ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu, twórczynią platformy VOD Prawo dla zarządu
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Odpowiedzialność członka zarządu – Umowy z kontrahentami a nowelizacja przepisów K.P.C.

Monika Drab26 listopada 2019Komentarze (0)

Odpowiedzialność członka zarządu – Umowy z kontrahentami - prawnicy mają problem

Drogi Czytelniku,

mam dziś dla Ciebie prawdziwy smaczek.

Zakładam, że jako członek zarządu nie chodzisz często do sądu. Gdyby tak jednak było Twoją uwagę przykuł z pewnością jeden szczegół: mecenasi z grubą księgą nowego Kodeksu postępowania cywilnego wertujący ją jeszcze przed wejściem na salę rozpraw! ☺ 

Dlaczego?

Takiej nowelizacji k.p.c. jeszcze nie było! Ogrom nowych przepisów, i to takich, które mają zastosowanie do spraw wszczętych przed nowelizacją! 

Uczymy się wszyscy: radcowie prawni, adwokaci a także składy orzekające. Jest to czasami bardzo zabawne, gdy na poparcie np. zastrzeżenia do protokołu trzeba zgłosić zarzut z przepisów, który ma kilkanaście indeksów … ☺

Czy nowelizacja k.p.c. wpłynie na Twój biznes?

Mój blog poza wymiarem prawnym ma jeszcze jedną, kluczową zaletę – prezentuję Ci rozwiązania kodeksowe tylko w ujęciu praktycznym, które wspierają Cię w zarządzaniu Twoją firmą.  

Moja pierwsza rada dla Ciebie, która wynika z nowego k.p.c. dotyczy tzw. reformy postępowania cywilnego. Weszła ona w życie 7 listopada br. 

O co chodzi?

Prawodawca przywrócił m.in. tzw. postępowanie gospodarcze. Oznacza to, że sprawy Twojej firmy z kontrahentami będą rozpoznawane właśnie w tym trybie postępowania.  

Nowe przepisy dają też możliwość umówienia się z kontrahentami, że w przypadku ewentualnych sporów sądowych wyłączycie możliwość powoływania się na określone dowody. 

Jaka klauzula w umowach, może Cię zabezpieczyć? 

Poddaję Ci zatem myśl, aby w firmie którą zarządzasz wprowadzić do umów z wykonawcami, dostawcami następujący zapis: 

Strony zgodnie ustalają, że w postępowaniu lub postępowaniach w sprawach cywilnych wynikających ze stosunku prawnego powstałego na podstawie niniejszej umowy, wyłączone będzie powoływanie się przez Strony na dowody z zeznań świadków i przesłuchania stron, zgodnie z art. 4589 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn. Dz. U. 2019, poz. 1460)

Fragment zaznaczony na żółto wskazałam jako jeden z przykładów. Taką klauzulę możesz zapisać w postanowieniach końcowych umowy.

Strategia jest kluczowa także na sali sądowej

Jeśli w Twojej firmie stawiasz na uporządkowanie, dobre procedury i rzetelne podejście do dokumentacji  to taka „standardowa” klauzula w Waszych umowach może realnie skrócić potencjalne, sądowe bitwy z kontrahentami, gdyż nie będzie kilku terminów na słuchanie świadków i stron!

Jeśli jednak, jako członek zarządu nie masz pewności, co do kompletności dokumentacji, to UWAŻAJ na podobne klauzule w umowach, pod którymi składasz swój podpis! Klauzula, którą Ci przed chwilą podałam, może spowodować, że Twoja firma, straci możliwość wykazania roszczenia poprzez przesłuchanie Waszych świadków. 

Czas na działanie jest teraz

Koniec roku to bardzo dobry moment, aby zaplanować odświeżenie wzorów umów, które zawieracie z kontrahentami. Spójrzcie na nie z punku widzenia nowelizacji przepisów k.p.c. a także dotychczasowych doświadczeń z kontrahentami. 

Skorzystaj z BLACK WEEK w Akademii Stosowania Prawa. Już dziś zamów zamknięte szkolenie  dla Twojej firmy! ZYSKAJ 20 % RABATU i wiedzę, która może uchronić Twój biznes i majątek! Zajrzyj koniecznie na www.AkademiaStosowaniaPrawa.com.pl 

Zapytaj o ofertę: monika@dja-legal.pl

W czym mogę Ci pomóc?

Monika Drab
radca prawny

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Monika Drab Kancelaria Radcowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: