fbpx

Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Odpowiedzialność członka zarządu – Umowy z kontrahentami a nowelizacja przepisów K.P.C.

Monika Drab-Grotowska26 listopada 2019Komentarze (0)

Odpowiedzialność członka zarządu – Umowy z kontrahentami - prawnicy mają problem

Drogi Czytelniku,

mam dziś dla Ciebie prawdziwy smaczek.

Zakładam, że jako członek zarządu nie chodzisz często do sądu. Gdyby tak jednak było Twoją uwagę przykuł z pewnością jeden szczegół: mecenasi z grubą księgą nowego Kodeksu postępowania cywilnego wertujący ją jeszcze przed wejściem na salę rozpraw! ☺ 

Dlaczego?

Takiej nowelizacji k.p.c. jeszcze nie było! Ogrom nowych przepisów, i to takich, które mają zastosowanie do spraw wszczętych przed nowelizacją! 

Uczymy się wszyscy: radcowie prawni, adwokaci a także składy orzekające. Jest to czasami bardzo zabawne, gdy na poparcie np. zastrzeżenia do protokołu trzeba zgłosić zarzut z przepisów, który ma kilkanaście indeksów … ☺

Czy nowelizacja k.p.c. wpłynie na Twój biznes?

Mój blog poza wymiarem prawnym ma jeszcze jedną, kluczową zaletę – prezentuję Ci rozwiązania kodeksowe tylko w ujęciu praktycznym, które wspierają Cię w zarządzaniu Twoją firmą.  

Moja pierwsza rada dla Ciebie, która wynika z nowego k.p.c. dotyczy tzw. reformy postępowania cywilnego. Weszła ona w życie 7 listopada br. 

O co chodzi?

Prawodawca przywrócił m.in. tzw. postępowanie gospodarcze. Oznacza to, że sprawy Twojej firmy z kontrahentami będą rozpoznawane właśnie w tym trybie postępowania.  

Nowe przepisy dają też możliwość umówienia się z kontrahentami, że w przypadku ewentualnych sporów sądowych wyłączycie możliwość powoływania się na określone dowody. 

Jaka klauzula w umowach, może Cię zabezpieczyć? 

Poddaję Ci zatem myśl, aby w firmie którą zarządzasz wprowadzić do umów z wykonawcami, dostawcami następujący zapis: 

Strony zgodnie ustalają, że w postępowaniu lub postępowaniach w sprawach cywilnych wynikających ze stosunku prawnego powstałego na podstawie niniejszej umowy, wyłączone będzie powoływanie się przez Strony na dowody z zeznań świadków i przesłuchania stron, zgodnie z art. 4589 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn. Dz. U. 2019, poz. 1460)

Fragment zaznaczony na żółto wskazałam jako jeden z przykładów. Taką klauzulę możesz zapisać w postanowieniach końcowych umowy.

Strategia jest kluczowa także na sali sądowej

Jeśli w Twojej firmie stawiasz na uporządkowanie, dobre procedury i rzetelne podejście do dokumentacji  to taka „standardowa” klauzula w Waszych umowach może realnie skrócić potencjalne, sądowe bitwy z kontrahentami, gdyż nie będzie kilku terminów na słuchanie świadków i stron!

Jeśli jednak, jako członek zarządu nie masz pewności, co do kompletności dokumentacji, to UWAŻAJ na podobne klauzule w umowach, pod którymi składasz swój podpis! Klauzula, którą Ci przed chwilą podałam, może spowodować, że Twoja firma, straci możliwość wykazania roszczenia poprzez przesłuchanie Waszych świadków. 

Czas na działanie jest teraz

Koniec roku to bardzo dobry moment, aby zaplanować odświeżenie wzorów umów, które zawieracie z kontrahentami. Spójrzcie na nie z punku widzenia nowelizacji przepisów k.p.c. a także dotychczasowych doświadczeń z kontrahentami. 

Skorzystaj z BLACK WEEK w Akademii Stosowania Prawa. Już dziś zamów zamknięte szkolenie  dla Twojej firmy! ZYSKAJ 20 % RABATU i wiedzę, która może uchronić Twój biznes i majątek! Zajrzyj koniecznie na www.AkademiaStosowaniaPrawa.com.pl 

Zapytaj o ofertę: monika@dja-legal.pl

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 691 056 465e-mail: sekretariat@dja-legal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: