fbpx

Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Jaki mobbing? To tylko „konstruktywna krytyka”… Pewna nowelizacja ważna dla kadry zarządzającej wchodzi w życie 7 IX 2019 r.

Monika Drab-Grotowska13 sierpnia 2019Komentarze (0)

Mobbing - krzyk na pracownika

Dzień dobry, 

wakacje w pełni… plażujemy, cieszymy się słońcem, czasem wolnym albo… wciąż myślimy o pracy! Gdybyśmy tylko myśleli, nie byłoby tak źle. Wielu z nas nie odkłada jednak nawet na moment służbowej komórki. Nieustannie coś wyjaśniamy, instruujemy, sprawdzamy, rozliczamy, bo nic bez nas w firmie nie może się wydarzyć, prawda? Znasz to?

Mój dzisiejszy wpis nie będzie w stylu: zgodnie z przepisem art. xyz … czy wkrótce wejdzie w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy zgodnie z którą …

Dziś bardziej niż zwykle chcę Ci uświadomić z czym musisz się zmierzyć, szczególnie po 7 września br. 

Bardzo często, podczas swoich spotkań biznesowych czy towarzyskich jestem świadkiem rozmów zaprzyjaźnionych prezesów, członków zarządu, dyrektorów z ich podwładnymi. Siłą rzeczy czasem słyszę o czym i jak z nimi rozmawiają. Uśmiecham się wtedy pod nosem i pytam, czy wiedzą, że gdyby ich pracownicy mieli dowody mogą pogrążyć swoją firmę. 

W odpowiedzi często słyszę „Wiem, ale mamy Ciebie”. 🙂

Choć to dialog prawdziwy i może wydawać się żartobliwy, to wcale takim nie jest.

A jak jest u Ciebie? Czy Twoja firma jest już odpowiednio zabezpieczona? Czy ryzyko odpowiedzialności w kwestiach mobbingowych ograniczyliście możliwie skutecznie? 

Mobbing jest w każdej firmie! 

Taką stawiam tezę. A to, że Twoja firma nie ma (jeszcze) z tego tytułu procesów sądowych wynika wyłącznie z pewnej trudności w pozyskaniu materiału dowodowego. Zastanów się i odpowiedz sobie, czy dasz sobie „odciąć rękę” za to, że w Twojej firmie nie ma zachowań, które noszą cechy mobbingu. Takimi działaniami mogą być między innymi:

  • nadmierne krytykowanie czy kontrolowanie pracownika, 
  • negatywne komentowanie każdego postępowania i każdej decyzji pracownika
  • przeciążanie nadmiarem prac,
  • pozbawianie odpowiedzialnych zadań
  • pomijanie przy awansach

Lubisz przerywać?

Uważaj! Stałe przerywanie wypowiedzi też może być oznaką mobbingu. Zdarza Ci się, że nie panujesz nad emocjami w kontaktach z podwładnymi? Obserwujesz, że Twoi menedżerowie dają upust swoim negatywnym uczuciom, gdy sprzedaż leci na „łeb na szyję”, największy odbiorca wycofuje się ze współpracy, plan marketingowy nie przynosi oczekiwanej sprzedaży. 

Przeczytaj o tym, jak jak skutecznie „nałożyć” cele na
pracowników – 
budżety do wykonania >>

Brzmi znajomo? Być może nie jesteś w stanie zmienić swojego stylu zarządzania. Być może, tak cenisz efekty pracy swoich menedżerów, że przymykasz oko na niektóre ich sformułowania czy działania. Jedno jest pewne – musisz znać ryzyko Twojego podejścia do mobbingu – szczególnie teraz!

Nadciąga jesienna plaga… 

…plaga pozwów sądowych o mobbing. Tylko kwestią czasu jest – moim zdaniem –  kiedy ich liczba lawinowo wzrośnie. Po 7 września br. pracownicy nie będą obawiać się już utraty pracy. Będą mogli pracować i jednocześnie procesować się z Tobą lub Twoją firmą. Twoje ryzyko w tym zakresie znacznie wzrośnie. Dlaczego? – Wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. 

Pracownicy będą mogli – na podstawie Kodeksu pracy – wystąpić do sądu z pozwem o odszkodowanie i zadośćuczynienie za krzywdę wyrządzoną mobbingiem nie tylko po zakończeniu stosunku pracy, ale także w trakcie zatrudnienia!

Profilaktyka od zawsze lepsza niż leczenie 

To stara i nadal aktualna zasada. Nie tylko w medycynie, ale też w prawie. Zdecydowanie łatwiej, taniej i skuteczniej przeciwdziałać mobbingowi niż później mierzyć się z konsekwencjami i kosztami nieodpowiedniego zadbania o zasady w tej kwestii.

Nawet jeśli jako członek zarządu nie stosujesz mobbingu to nigdy nie możesz mieć 100% co mówią, czy jak się zwracają do pracowników Twoi dyrektorzy i kierownicy. 

Oni także muszą znać konsekwencje swoich niefortunnych sformułowań w poleceniach służbowych, które przekazują ustnie czy w e-mailach. Nawet jeśli macie w firmie procedurę antydopingową nie odpuszczaj tematu, szczególnie teraz! 

Dobre procedury są ok. Ich treść otrzymują moi klienci i je skutecznie wdrażają. Jednak procedura to nie wszystko. Jako pracodawca masz ustawowy obowiązek przeciwdziałać mobbingowi!

Kiedy ryzyko przegranej w sprawie o mobbing rośnie 

Pracownik, który czuje się moobingowany musi wykazać w procesie sądowym  systematyczne  i długotrwałe nękanie i zastraszanie, które:

 • wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, 
 • powoduje lub ma na celu jego poniżenie lub ośmieszenie, 
 • izoluje go od współpracowników lub eliminuje z zespołu.

Czym jest systematyczne i długotrwałe nękanie? Jak przeciwdziałać mobbingowi w firmie, aby w razie procesu mieć argumenty, które poprowadzą do wygranej? Już dziś zapraszam Cię – zamów szkolenie dla swojej firmy: Mobbing w firmie – kiedy występuje, jak mu przeciwdziałać?  https://www.akademiastosowaniaprawa.com.pl/mobbing-w-firmie-szkolenie

W co inwestujesz tym szkoleniem

Jeśli:

 • jesteś członkiem zarządu, prezesem, wiceprezesem,  
 • jesteś dyrektorem HR, szefem działu kadr,
 • jesteś menedżerem, 

lub chcesz zdobyć lub usystematyzować wiedzę w zakresie działań moobingowych i tego jak im przeciwdziałać – moje szkolenie jest właśnie dla Ciebie! 

Dowiesz się na nim jak skutecznie przeciwdziałać mobbingowi. Podam Ci gotowe rozwiązania, procedury antymobiingowe, praktyczne przykłady i patenty, które pozwolą Ci zbudować silną argumentację na wypadek sądowych batalii z Twoimi podwładnymi.  Pamiętaj, że jako pracodawca, zarząd, kadra zarządzająca masz ustawowy obowiązek przeciwdziałać mobbingowi – to szczególnie ważne teraz, kiedy za kilka tygodni w życie wejdą nowe regulacje prawne.  

Uzyskasz wiedzę, jak skutecznie obronić się przez zarzutami mobbingowymi. Internet pełen jest oczywiście artykułów na ten temat. Jesteś jednak w stanie ocenić ich wiarygodność? Masz pewność, że uwzględniają najnowsze zmiany prawne i odpowiednio Cię zabezpieczą? Nie. Dlatego: 

 • szczegółowo wyjaśnię Ci pojęcia: dyskryminacja, molestowanie i mobbing w rozumieniu Kodeksu pracy i prawodawstwa Unii Europejskiej,  
 • omówię wszystkie te zagadnienia w kontekście orzecznictwie polskich sądów, 
 • przytoczę konkretne przykłady negatywnych zjawisk, które mogą się pojawić w zakładzie pracy, 
 • wyjaśnię Ci jak masz ukształtować w Twojej spółce relacje pomiędzy pracownikami oraz pomiędzy pracownikami i ich przełożonymi, aby wyeliminować albo zminimalizować możliwość wystąpienia zachowań związanych z dyskryminacją, molestowaniem i mobbingiem,  
 • dowiesz się też, że dyskryminacja, molestowanie i mobbing niosą za sobą niebezpieczeństwo narażenia firmy na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pracowników, którzy doświadczyli takich zachowań.

Pamiętaj! Szkolenia ze mną to:

 • praktyczna praca warsztatowa, 
 • bogate w treści materiały autorskie dla każdego uczestnika,
 • liczne casu study,
 • certyfikat ukończenia szkolenia,
 • pewność, że żadne pytanie mnie pozostanie bez odpowiedzi!  

Ramowy zakres mojego szkolenia obejmuje poniższe zagadnienia: 

 1. 1. Czym jest mobbing? Przykłady z orzecznictwa i praktyki
 2. Cechy charakterystyczne mobbing, w tym 45 cech mobbingu wg Heinza Leymana.
 3. Identyfikowanie i rozpoznawanie mobbingu.
  1. mobber i ofiara – cechy charakterystyczne 
  2. Zachowania wskazujące na istnienie zjawiska.
 4. Działania praktyczne zapobiegające zjawisku:
  1. z zakresu codziennego zarządzania;
  2. komunikacja w zespole;
  3. zasady dotyczące kultury pracy;
  4. jak wydawać polecenie, nadzorować, kontrolować, aby … pracownik nie zarzucił mobbingu
 5. Reagowanie na mobbing.
  1. z punktu widzenia przełożonego
  2. z punktu widzenia obserwatora
  3. z punktu widzenia ofiary
  4. reagowanie na różne zachowania osoby przejawiającej tendencje do bycia mobberem.
 6. Przepisy Kodeksu pracy dotyczące mobbingu.
  1. Prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników
  2. Możliwe roszczenia i odszkodowania za mobbingu
 7. Przeciwdziałanie dyskryminacji i molestowaniu seksualnemu w miejscu pracy.
 8. Procedura antymobbingowa – zakres, stosowanie, wzory regulacji.
 9. Komisje antymobbingowe – zasady działania.
 10. Case study. Konsultacje indywidualne.

Nie czekaj aż zmiany wejdą w życie. Już dziś zapytaj o ofertę: monika@dja-legal.pl 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 691 056 465e-mail: sekretariat@dja-legal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: