fbpx

Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Kontrakt menedżerski może Cię pogrążyć lub uratować

Monika Drab-Grotowska03 czerwca 2020Komentarze (0)

Kontrakt menedżerski, umowa o świadczenie usług zarządzania, umowa o pracę na członka zarządu… Jak to się mówi „zwał jak zwał”, różnie można nazwać Twoją umowę na pełnienie funkcji członka zarządu

Niezależnie jednak od tego, jak zostanie zatytułowana umowa, stanowi ona albo źródło Twoich przyszłych problemów, albo ratunek w spornej sytuacji ze spółką. Zazwyczaj jest tak: dostajesz propozycję bycia w zarządzie jakiejś spółki. Pierwszą kwestią jaką ustalasz jest wynagrodzenie. Zaraz za nim idą: wielkość budżetu do zrealizowania (cele) oraz premia, następnie samochód, opieka medyczna dla Ciebie i najbliższych, może sfinansowanie MBA (jeśli jeszcze go nie masz), a także wszystkie inne benefity – w zależności od rozmiaru danej spółki.

Prawda?

Kto wtedy zwraca uwagę, na przykład, na klauzulę:

„W sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu cywilnego i innych powszechnie obowiązujących przepisów prawa” ?

Przecież to typowa klauzula – znamy ją z setek umów, pod którymi nieraz składaliśmy swój podpis.

Ale czy naprawdę jest to typowa,
niegroźna, nieistotna klauzula?

Jeśli Twój kontrakt, jaki podpisujesz ze spółką nie zawiera żadnych zapisów łagodzących, regulujących – inaczej niż k.s.h. – Twoją odpowiedzialność wobec spółki, to może być to bardzo niekorzystna klauzula.

Oznaczać będzie – choć brzmienie nie zwiastuje problemów – że Twoja odpowiedzialność wobec spółki jest pełna i bez ograniczeń.

Takich niekorzystnych zapisów w Twoim kontrakcie może być bardzo wiele i w różnych kombinacjach.

Zasady odpowiedzialności członka zarządu są bardzo rygorystyczne i daleko idące. Możesz o nich posłuchać na szkoleniach VOD na platformie Prawo dla Zarządu.

Tymczasem wynegocjowanie korzystnego dla Ciebie kontraktu, pozwoli Ci na spokojny sen i zabezpieczy Twój majątek. Możesz złagodzić swoją odpowiedzialność jako członka zarządu. Jak? Poprzez zaproponowanie dobrych i sprawdzonych zapisów.

Co możesz teraz zrobić?

Masz dwa wyjścia:

 1. Nie robić nic, nie zastanawiać się nad treścią zawartego lub proponowanego kontraktu i liczyć, że nic złego się nie wydarzy.
 2. Skorzystać z opcji, że zaopiniuję Twój kontrakt, który już masz podpisany albo który właśnie negocjujesz i wejść w strefę komfortu… Strefę, która pozwoli Ci na zarządzanie spółką bez obaw o oskarżenie, że Twoje decyzje wyrządziły spółce szkodę w wysokości nawet takiej z sześcioma zerami.

Zapraszam Cię do skorzystania z usługi: Zaopiniuj swój kontrakt menedżerski

***

Jeśli natomiast chcesz kupić wzór idealnego (bo takiego, który zabezpiecza Twoje interesy) kontraktu i ocenić samodzielnie, jak daleki od tego ideału jest Twój kontrakt, to polecam Ci mój autorski wzór.

Takiego wzoru nie znajdziesz w darmowych zasobach Internetu. Aby stworzyć dla Ciebie taki wzór spędziłam setki dni na salach sądowych, analizowałam  orzecznictwo, liczne przepisy oraz interpretacje. Zawiera on klauzule, które zabezpieczą Cię przed odpowiedzialnością za działanie na szkodę spółki.

Do niektórych klauzul dopisałam różne warianty, aby dać Ci możliwość negocjacji – w zależności od okoliczności.

Mój autorski wzór kontraktu znajdziesz tutaj>>


Porozmawiajmy! Moja wiedza prawna i doświadczenie zarządcze mogą pomóc Ci ochronić siebie, Twoją rodzinę oraz majątek prywatny. Sprawdź szczegóły pakietów dla członków zarządu, które przygotowałam dla Ciebie na platformie prawodlazarzadu.pl i wybierz ten, który jest dla Ciebie najlepszy na ten moment:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: