fbpx

Monika Drab-Grotowska

radca prawny

Jestem partnerem w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska, Achler reprezentuję strony w postępowaniach sądowych, specjalizuję się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz szeroko pojętym prawie gospodarczym.
[Więcej >>>]

Dokumenty i usługi dla Ciebie

Czego (nie)obawiają się współcześni prezesi?

Monika Drab-Grotowska21 kwietnia 2020Komentarze (0)

Od lat współpracuję z członkami zarządów spółek kapitałowych. Zmieniają się prezesi i spółki z którymi rozpoczynam współpracę…

Jednak niezmienne jest jedno: zdziwienie, rozczarowanie i obawa, która pojawia się w oczach moich klientów, kiedy dowiadują się, że aby ochronić swój prywatny majątek potrzebują czegoś więcej niż polisy OC, nawet takiej na miliony!

Pani mec. Monika Drab-Grotowska

Ten artykuł nie odnosi się tylko i wyłącznie do sytuacji, w której aktualnie jest wiele firm.  Właściciele i zarządy robią wszystko, aby uchronić firmy przed bankructwem. Od tygodni działają w sytuacji kryzysowej i podejmują decyzje, o których można często powiedzieć nieszablonowe. I słusznie! Ale pod pewnymi warunkami. 

Zasiadanie w zarządzie to nie tylko prestiż, ale też odpowiedzialność. Także ta za decyzje. Także te podejmowane w głębokim kryzysie. Również za te podejmowane z przekonania, że są dobre, słuszne i przyniosą pożądane rezultaty. Tez te, które wydają się racjonalne i logiczne. Ale…

No właśnie! Jakie jest „ale”…

Członek zarządu ponosi odpowiedzialność za działanie na szkodę spółki. Ponosi też odpowiedzialność za jej długi i zobowiązania, a wielu kwestiach (bez braku odpowiednich mechanizmów) ryzykuje swoim osobistym majątkiem, bezpieczeństwem finansowym rodziny i własną zawodową przyszłością. 

Pytania, których nie zadajesz….

 • Jakie znaczenie ma dla Ciebie, jako członka zarządu polisa OC, która ma Cię ochronić przed odpowiedzialnością, nawet jeśli opiewa na 100 milionów złotych? 
 • Jakie znaczenie w chwili pozwania Cię o działanie na szkodę spółki ma udzielone Ci absolutorium? 
 • Kiedy sprawy firmy, po Twoim rozstaniu się z nią mogą przestać Cię realnie interesować bez konsekwencji dla Ciebie, Twojej rodziny i majątku?

A moim zdaniem warto zadać sobie takie pytania! Dlaczego? Bo odpowiedzi nie są jednoznaczne. Bo bez odpowiednich klauzul w dokumentacji korporacyjnej spółki i w Twoim kontrakcie niewiedza lub błędne przekonanie mogą być dotkliwą nauką. 

Przyznaj, że wybiłam Cię ze strefy komfortu 

Taki był mój cel – skłonić Cię do refleksji czy wiesz, JAK ZARZĄDZAĆ FIRMĄ W KRYZYSIE, ABY NIE NARAZIĆ SIĘ NA OSKARŻENIA O DZIAŁANIE NA SZKODĘ SPÓŁKI?

Masz inne wątpliwości? Pytania? Podziel się nimi w komentarzu do tego artykułu!


Porozmawiajmy! Moja wiedza prawna i doświadczenie zarządcze mogą pomóc Ci ochronić siebie, Twoją rodzinę oraz majątek prywatny. Sprawdź szczegóły pakietów dla członków zarządu, które przygotowałam dla Ciebie na platformie prawodlazarzadu.pl i wybierz ten, który jest dla Ciebie najlepszy na ten moment:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: